UCI NEWS

Olympijský víťaz v horskej cyklistike a štvornásobný majster sveta Julien Absalon bude po budúcoročných olympijských hrách členom komisie pre horskú cyklistiku. Absalon bude zastupovať jazdcov a nahradí Alison Dunlapovú, ktorá z komisie odišla kvôli profesionálnym záväzkom.

Počas zasadnutia komisie pre horskú cyklistiku, ktoré sa konalo 19.

októbra v Bruseli, členovia diskutovali o prvej sezóne svetového pohára UCI Mountain Bike Nissan World Cup presented by Shimano a o majstrovstvách sveta UCI v horskej cyklistike 2007, ktoré sa konali v škótskom Fort William. UCI je potešená, že spoločnosť Nissan je titulárnym sponzorom Svetového pohára a je tiež nesmierne spokojná s cennou a trvalou podporou, ktorú dostala od spoločnosti Shimano.


Medzinárodný kalendár horských bicyklov a predpisy UCI pre horské bicykle na rok 2008 boli predložené riadiacemu výboru UCI a boli ním prijaté. Kalendár je k dispozícii na webovej stránke UCI a predpisy budú on-line v najbližších dňoch.

Hlavné zmeny v predpisoch sú nasledovné:

Kalendár

 • Podujatie bude klasifikované ako « Hors Class » len vtedy, ak sa v poslednom ročníku na štarte zúčastnilo aspoň 30 jazdcov zastupujúcich aspoň 15 rôznych národností
 • V prvom ročníku môže byť nové podujatie zaradené len do triedy 2 alebo 3

Poradie UCI

 • Rebríček UCI sa zostaví na obdobie jedného roka (rebríček sa opäť stane priebežným: body sa budú započítavať počas jedného roka) – V prípade etapových pretekov sa do bodov UCI započítava len celková klasifikácia (nie etapy). Tieto body sa zohľadnia v rebríčku XCO
 • body UCI sa budú prideľovať všetkým jazdcom v semifinále zjazdu

Tímy horských bicyklov UCI

 • V prípade cross country musí tím horských bicyklov UCI zahŕňať minimálne 3 a maximálne 10 jazdcov
 • V prípade zjazdu a 4X musí tím horských bicyklov UCI tvoriť minimálne 1 a maximálne 10 jazdcov.

 •  Registračný poplatok pre tím horských bicyklov UCI: 2’500CHF.

Svetový pohár

 • Jazdec musí mať 20 bodov UCI, aby mohol súťažiť v XCO, zjazde a 4X (s výnimkou tímov horských bicyklov UCI (maximálne 10 jazdcov) a jazdcov v národných farbách (maximálne 6 jazdcov)
 • Neskoré prihlášky: jazdec bude vyzvaný na štart podľa svojho poradia, ale dostane vyššiu pokutu ako v minulosti (300 CHF).
 • V zjazde musí na štart semifinále nastúpiť prvých 10 žien a prvých 20 mužov v individuálnom poradí Svetového pohára, ale v každom prípade sa automaticky kvalifikujú do finále. Ak v semifinále nedosiahnu 10 a 20 najlepších časov, budú štartovať vo finále tesne pred 10 a 20 najlepšími jazdcami zo semifinále.

Majstrovstvá sveta

 • Tímová štafeta: body UCI sa budú udeľovať národu, a nie jazdcom
UCI želá všetkým vo svete horskej cyklistiky výbornú prípravu na nasledujúcu sezónu a ďakuje im za ich prínos v sezóne 2007.